V prvním čtvrtletí letošního roku P3 pronajala 124 358 m2

Za první tři měsíce letošního roku uzavřel investor, developer a správce průmyslových nemovitostí P3 Logistic Parks celkem 21 smluv na více než 124 tisíc metrů čtverečních plochy. V meziročním srovnání se jedná o 60% nárůst.

V prvním čtvrtletí 2021 P3 uzavřela 26 smluv či dodatků na pronájem ploch o celkové rozloze 77 309 m2, o rok později za stejné období pokrylo 21 smluv a dodatků pronájmy prostor v rozsahu 124 358 m2. „Loňský růst byl pro nás v mnoha ohledech rekordní a pozitivní trend pokračuje i v roce letošním. Dokazuje to, že trh průmyslových nemovitostí je stále v pohybu. Na trh přichází nové poptávky na skladové a výrobní prostory. Zároveň dochází ke změnám v dodavatelském řetězci, který je ovlivněn mnoha novými faktory. Nájemci mají snahu se předzásobit, aby lépe zvládali výkyvy v dodávkách. Kdo má dnes ve skladu suroviny a zboží, vyhrává. To samozřejmě celkově zvyšuje poptávku po volných prostorech, ovlivňuje ceny nájmů a akceleruje celý proces jednání mezi Pronajímatelem a Nájemcem. Svoji roli v tom samozřejmě hraje i inflace,“ říká Jan Andrus, Head of Leasing v P3 v České republice.

To potvrzuje i struktura nových pronájmů, v níž 70 % připadá na obnovené nájemní smlouvy. Více než pětina ovšem připadá na smlouvy nové. Spektrum nových nájemců je velmi pestré. Vedle logistických firem (například Asen Logistic) se do P3 parků budou stěhovat také vydavatelství a zasílatelství (například Česká distribuční), nebo zástupce zemědělských producentů jako je společnost Brop. Historicky prvním nájemcem nově budovaného P3 Ostrava Central se stane Linde Material Holding. V pobočce pro severní Moravu bude kromě prodeje nových vozíků poskytovat intralogistická řešení i široké portfolio manipulační techniky.

Potěšující je rovněž rozšiřování ploch pro stávající nájemce. Svůj růst v rámci P3 parků zaznamenaly společnosti jako Breadway, Vysokozdvižné vozíky, nebo Mailstep. Blízkost a synergie parků P3 Prague Horní Počernice a P3 Prague D11 využila MD Logistika a přesunula se do nového. Do uvolněných prostor v polovině roku expanduje společnost HP Tronic. „Celkem tyto expanze a relokace představují téměř desetinu nových pronájmů P3 v prvním kvartálu letošního roku,“ doplňuje Jan Andrus.

Podobně velkou část z celkové rozlohy tvoří i plocha kanceláří. Téměř čtvrtina nových smluv se pak týkala výhradně kancelářských prostor.

Polovina nájemních smluv či dodatků v prvním čtvrtletí byla uzavřena pro P3 Prague Horní Počernice, který patří k největším průmyslovým parkům ve střední Evropě. Druhá polovina pronájmů obsáhla P3 parky po celé České republice – od Ostravy přes Olomouc, Liberec, Plzeň a parky v Praze při dálnicích D1, D6, D8 a D11.

 

Zdroj: Ogilvy

Praha, 26. dubna 2022