Kaufland v Olomouci vsadil na automatizaci

Kaufland dokončil distribuční centrum v Olomouci. Za 1,7 miliardy Kč v něm má i unikátní automatický vyskladňovací systém.

Kaufland v České republice provozuje dvě distribuční centra – v Modleticích u Prahy a v Olomouci. Z geografického pohledu jde o ideální logistickou lokaci, která je schopna denně zásobovat všech 139 prodejen. Distribuční centra se navíc, co se týče sortimentu, umí v případě potřeby z 90 % zastoupit.

Společnost Kaufland si ve všech zemích zajišťuje logistickou službu vnitrofiremně a do trvalého vývoje logistických procesů neustále investuje.

Koncem minulého roku dokončila novou přístavbu distribučního centra v Olomouci, kde vyrostl sklad pro automatické zaskladňování palet tzv. Hochregal (HRL) s kapacitou 23 500 paletových míst, nyní také spustila provoz haly s integrovaným automatickým vyskladňovacím systémem AKL pro distribuci pomaluobrátkového sortimentu s kapacitou do 10 000 dodavatelských palet. „Nová výstavba nám pomůže zvýšit absolutní skladovou kapacitu, přinese větší efektivitu vyskladnění a výrazně zlepší ergonomii pro zaměstnance,“ říká Juraj Bendík, vedoucí logistiky Kaufland ČR.

Technologie pomáhá zefektivnit logistické procesy

Veškeré logistické procesy se Kaufland snaží stále zdokonalovat. Proto do modernizace obou skladů v poslední době investoval přibližně 2,7 miliardy korun, z toho téměř 1,7 mld. Kč stálo rozšíření olomouckého centra. „Z důvodu spolehlivé dostupnosti zboží pro naše zákazníky a garance kvality jsme vždy chtěli mít celý proces od samotného příjmu, skladování a následného vyskladnění na naše prodejny pod kontrolou. Neustále se chceme zlepšovat, a proto jsme do těchto procesů výrazně investovali,“ nastínil Juraj Bendík.

V distribučním centru v Olomouci Kaufland nedávno spustil provoz tzv. automatického skladu malých dílů (AKL) vhodnějšího pro skladování drobnějšího zboží, které nezaplní celé palety. Jde například o nonfood, drogerii, potraviny a další pomaluobrátkové zboží. Kromě zjednodušení práce a zvýšení ergonomie došlo díky němu k výraznému zefektivnění logistických procesů.

Plně automatický pohyb sortimentu

Už před tím v Olomouci vyrostla nová skladová hala s Hochregalem (HRL), tedy plně automatizovaným zakládacím systémem 20 m vysokým a 100 m hlubokým. Automatické zakladače v něm vozí palety se zbožím – například minerální vody, mléka a piva – dovnitř i ven, probíhá v něm tedy plně automatický pohyb sortimentu. Díky 23 500 paletám byla navýšena celková kapacita skladu v Olomouci přibližně o třetinu.

„Hochregal přinese lepší pracovní podmínky pro zaměstnance, práci ušetří hlavně řidičům vysokozdvižných vozíků. O práci ale rozhodně nepřijdou, protože těchto zaměstnanců je dlouhodobě nedostatek. Naopak. V konečném důsledku díky naší strategii zajistíme u nás v Olomouci práci více lidem,“ zdůraznil Bendík s tím, že provoz HRL skladu byl spuštěn v říjnu 2021.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v Retail News 9.2022…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.