ÚOHS: Obchodníci vinu na zdražování potravin nenesou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes zveřejnil podrobné sektorové šetření situace na trhu se základními potravinami. „Zveřejněným šetřením ÚOHS považuji debatu o tom, kdo může za zdražování potravin, za ukončenou. Antimonopolní úřad prokázal to, co jsme říkali od počátku – že obchody nejsou viníkem rychlého růstu cen potravin v České republice. Po dnešku by mělo být každému jasné, že na kritické situaci posledního roku a půl masivně vydělaly velké české agroskupiny. A pevně doufám, že se za své chování veřejnosti omluví tím jediným možným způsobem – rychlým zlevněním potravin a vrácením alespoň části svých nadsazených zisků zákazníkům,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR).

SOCR ČR také vyzývá k veřejné omluvě ministra zemědělství Zdeňka Nekulu. „Ministr Nekula zde již rok bez jediného důkazu obviňuje obchody a záměrně poškozuje jejich dobré jméno, aby odvedl pozornost od vlastní nečinnosti a aktivní ochrany agrobaronů. Ti přitom podle šetření ÚOHS opakovaně zneužívali energetickou krizi, válku na Ukrajině a nervozitu lidí k umělému navyšování cen. Rád bych věřil, že ministr Nekula v sobě najde dostatek cti, aby se za svá falešná obvinění obchodníkům omluvil. A pevně doufám, že začne konečně dělat svou práci a místo ochrany velkých agroholdingů bude pracovat ve prospěch občanů této země a malých zemědělců, které vláda ve svém programovém prohlášení slíbila podporovat,“ konstatoval T. Prouza.

ÚOHS ve svém sektorovém šetření vedle konkrétního zneužívání krizové situace ze strany velkých zemědělských skupin zdůraznil i to, před čím dlouhé roky varuje řada expertů. Jedná se o chybějící konkurenci mezi dodavateli potravin. „Opakovaně jsme veřejně předkládali informace o tom, že v některých segmentech téměř neexistuje konkurence mezi dodavateli a tito dominantní dodavatelé si diktují ceny bez ohledu na výši svých nákladů. Je to jasně vidět i na srovnání podle dat Českého statistického úřadu – zatímco domácí dodavatelé potravin za poslední tři roky zdražili o 35 %, ceny potravin z dovozu stouply pouze o 19 %. Vláda by proto měla přestat blokovat možnosti dovozu potravin, protože situaci na trhu s potravinami skutečně zlepší jen co největší konkurence,“ připomněl T. Prouza.

Pokud chce vláda skutečně pomoci občanům této země, musí podpořit pestřejší nabídku potravin od různých dodavatelů, modernizaci produkce potravin v České republice a výrazné omezení byrokracie, spojené s výrobou a prodejem potravin. „Pokud je nebude dusit zbytečná byrokracie, šikovní podnikatelé si poradí sami,“ doplnil T. Prouza, který je zároveň viceprezidentem Hospodářské komory ČR.

Naopak při škrtání provozních dotací, které jsou podle opakovaných šetření Nejvyššího kontrolního úřadu často zneužívány, by vláda měla být ještě výrazně odvážnější. „Vyhazování peněz daňových poplatníků na sanaci neefektivních a nekonkurenceschopných velkozemědělců musí skončit, stejně jako financování večírků Agrární komory ze státních dotací,“ uzavřel T. Prouza.

 

Zdroj: Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky

Praha, 24. května 2023