Česko má 27 platebních terminálů na 1000 obyvatel

Česká republika se v dostupnosti platebních terminálů řadí k evropskému průměru, na tisícovku obyvatel vychází zhruba 27 zařízení. Premiantem jsou turistické destinace Řecko a Španělsko, nejhůře je na tom Německo. Vyplývá to z dat společností Global Payments a Mastercard.

V porovnání s minulými deseti lety se český platební trh proměnil k nepoznání. Zatímco dříve Češi upřednostňovali platby v hotovosti, dnes již probíhá 99 procent plateb bezkontaktně. „Čtvrtina z nich se navíc uskuteční prostřednictvím mobilu nebo hodinek. Zhruba 60 procent bezkontaktních plateb probíhá přes Apple Pay, 35 procent přes Google a zbylých 5 procent přes Garmin,“ komentuje ekonom ze společnosti Global Payments Ondřej Stříbrský.

V počtu platebních terminálů, který se výrazně zvýšil během pandemie koronaviru, se Česko řadí k evropskému průměru, kdy na tisíc obyvatel vychází zhruba 27 zařízení. Největší zásluhu na dostupnosti mají nové technologie, jako jsou terminály v mobilu. „Naši aplikaci GP tom, která promění mobilní telefon v terminál na přijímání karet, si jen za poslední rok a půl pořídilo v Česku 15 tisíc podnikatelů. Bezkontaktní platby tak mohou jednoduše přijímat i drobní obchodníci, kteří si dříve terminály nemohli dovolit,“ doplňuje Stříbrský.

V Česku také funguje solidní podpora pro malé podnikatele, kteří chtějí vyjít vstříc zákazníkům a chtějí začít karty přijímat. Díky programu Česko platí kartou od ministerstva průmyslu si teď mohou živnostníci pořídit terminál v mobilu na půl roku zdarma bez jakýchkoliv poplatků.

Platební karta je dnes primární metodou placení pro většinu české populace, kartou bylo vloni provedeno už 59 % všech transakcí. Mohlo by to být až 75 %, kdyby v 16 % případů zákazníci nenaráželi na nemožnost zaplatit kartou u obchodníků, ale i toto číslo se za posledních pět let výrazně zmenšilo. Rovné dvě třetiny držitelů karet dokonce absence možnosti zaplatit kartou od nákupu odradí. Z našich výzkumů navíc jednoznačně vyplývají i benefity pro obchodníky. Po zavedení terminálu se jim totiž obrat zvýší v průměru o 12 až 18 procent,“ říká Michal Čarný, generální ředitel Mastercard Česká republika a Slovensko.

Stejně jako my jsou na tom také skandinávské a středoevropské země. Jih Evropy průměr naopak výrazně zvedá. „V zemích jako Řecko, Španělsko či Itálie jsou obchodníci schopni mít hned několik terminálů od různých poskytovatelů. Jejich dostupnost je totiž jednoznačnou výhodou pro turisty,“ říká Stříbrský.

Průkopníky v bezhotovostních platbách či bezhotovostní ekonomice ale nalezneme na opačné straně Evropy – v severských zemích. Je tomu tak především kvůli jejich velké rozloze a nízké hustotě zalidnění. Hotovost místní téměř nevyužívají, naopak se k ní přiklání spíše turisté.

Německo v počtu terminálů pokulhává. Rumunsko se postupně zlepšuje

Balkánské a německy mluvící země, jsou v počtu terminálů, v porovnání se zbytkem Evropy, velmi pozadu. „V německy mluvících zemích se pak setkáváme ještě s další zvláštností – stále je možné narazit na prodejny přijímající pouze karty Maestro. Což je velký problém pro všechny cestovatele, protože zde zkrátka nezaplatí,“ vysvětluje Stříbrský. Situace se podle něj ale zlepšuje zejména v Rakousku, které je více orientované na turismus.

V oblasti Balkánu pak infrastruktura pro placení kartou není stále rozšířená. „V Rumunsku se nám to daří úspěšně měnit. Náš terminál v mobilu si zde pořídilo již 3500 obchodníků. Navíc jsou Rumuni velmi otevřeni všem novým způsobům plateb včetně kryptoměn,“ uzavírá Stříbrský.

Poznámka

Statistiky pocházejí z dat Global Payments a Mastercard s využitím veřejných registrů a zahrnují všechny přihlášené terminály. Tedy i ty, které nejsou právě funkční, protože obchodník má dlouhodobě zavřeno nebo skončil s podnikáním a terminál neodpojil. To se hodně dělo po covidu na příklad v Itálii, kdy řada podnikatelů skončila s podnikáním, ale terminál si ponechali, což mohlo statistiky zkreslovat.

 

Zdroj: Global Payments

Praha, 28. srpna 2022