Objem realitních investic v roce 2016 překročil hranici 100 mld. Kč

Společnost CBRE, světový lídr komerčních realitních služeb, vydala výsledky komerčních realitních investic za rok 2016. Investice zahrnují realitní projekty za všechny sektory, a to zejména v kancelářském, průmyslovém, maloobchodním a hotelovém segmentu. Celkové investice do realit překročily hranici 100 miliard Kč (3,7 mld. EUR).

Největšími obchody za rok 2016 byl prodej P3, The Park a Florentinum. Celkem se zprostředkovalo na českém trhu 67 transakcí. Trhu dominovaly investice do kancelářských nemovitostí, které tvořily 43 %, průmyslové investice tvořily 28 % a maloobchod tvořil oproti minulému roku, kdy trhu dominoval, pouze 17 %. Nejvíce transakcí v kancelářském sektoru se odehrálo v Praze a to 97 %.

Chris Sheils, Head of Investment Properties společnosti CBRE, říká:

„Asijští investoři, kteří jsou aktivní na trhu střední a východní Evropy mají tendenci se zaměřovat na větší transakce, jakými jsou dominantní nemovitosti, portfolia nemovitostí nebo i vlastnický podíl v samotné realitní společnosti. Příkladem je nedávná akvizice singapurského státního investičního fondu GIC, který koupil společnost P3 Logistic Parks.“

Investice asijských investorů v roce 2016 tvořily 36 % z celkového objemu investice, následovány investory z České republiky (32 %) a třetím Německem (12 %).

CBRE nadále předpovídá tlak na pokles prime yields v investičním sektoru, tento pokles však bude oproti minulým letům pomalejší. V současné době monitorujeme na trhu více než 50 probíhajících transakcí o celkovém investičním objemu přes 3,3 miliardy EUR, které by mohly být uzavřené do konce roku 2017. Dále předpokládáme, že více než 50 % z celkového objemu investic v roce 2017 proběhne v regionech.

 

Zdroj: CBRE Group

Praha, 19. ledna 2017