Více vody pro Krušné hory: Do obnovy Černého potoka se může zapojit každý

Iniciativa Voda pro českou krajinu už druhým rokem motivuje širokou veřejnost k šetrnějšímu hospodaření s vodou. Stojí za ní značka Finish ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody. Společně letos připravují projekt revitalizace Černého potoka na hřebenech Krušných hor v přírodní rezervaci Černá louka. Zapojit se do něj může kdokoli, a to zakoupením libovolného mycího prostředku Finish, z něhož půjdou tři koruny právě na lepší zadržení vody v přírodě.

Prodejní akce na podporu projektu běží od začátku června do konce července. Celkovou vybranou částku značka Finish oznámí na konci roku a v příštím roce začnou v Krušných horách první práce.

Vrátíme Černý potok do přirozeného meandrujícího koryta a tím jeho tok prodloužíme zhruba o třetinu. Zároveň se na místě vybuduje zhruba 15 nových tůní a mokřadů. Zachytíme tak velké množství vody, která nyní v uměle napřímeném korytě z krajiny rychle odtéká. Kromě toho na místě vytvoříme lepší prostředí pro některé ohrožené živočichy,“ říká Lukáš Klimek za značku Finish.

Českou krajinu dlouhodobě ohrožuje sucho a ztráta biologické rozmanitosti. Pomoci může i malá změna každodenních návyků při využívání vody v domácnosti. Například použití myčky na nádobí místo mytí nádobí v rukou. Vodou však často plýtvají i domácnosti, které myčku mají, ale zbytečně nádobí předmývají. S použitím kapslí značky Finish to ale není potřeba a průměrná česká domácnost tak může ušetřit až tři tisíce litrů vody ročně.*

Lidé tak mohou podpořit návrat vody do české krajiny hned dvojím způsobem: v rámci aktuální prodejní akce a efektivnějším využitím vody ve své domácnosti.

 

* Zdroj: Thinking About Water Scarcity Czech Republic, Ipsos, Jan 2021

Zdroj: Havas PR Prague

Praha, 2. července 2022